Κόσμος
#jesuisAhmed
Ιανουάριος 09, 2015 17:11
Συνεχίζεται ο πανικός στην Γαλλία

«Σε περίπτωση που έχετε μπερδευτεί: Αυτός είναι τρομοκράτης αυτός είναι μουσουλμάνος». Πρόκειται για το meme που κάνει το γύρο των κοινωνικών δικτύων και δείχνει τη στιγμή της εν ψυχρώ δολοφονίας του 41χρονου μουσουλμάνου αστυνομικού Αχμέντ Μεραμπέτ από έναν εκ των δραστών του λουτρού αίματος στο Charlie Hebdo, την ώρα που ζητούσε έλεος.

Ο γελαστός αστυνομικός, έχει μείνει στο περιθώριο των δραματικών γεγονότων, και ως αντίδραση στο Twitter δημιουργήθηκε το Hashtag #JeSuisAhmed («Είμαι και εγώ ο Αχμέντ»), όχι γιατί ήταν «καλύτερος» από τα υπόλοιπα 11 θύματα του περιοδικού, αλλά για να καταδείξει ότι και οι ίδιοι οι μουσουλμάνοι είναι θύματα της ισλαμικής τρομοκρατίας τόσο στη Δύση, όσο και στην Ανατολή.

«Δεν είμαι ο Charlie, είμαι ο Ahmed, ο νεκρός μπάτσος. To Charlie Hebdo γελοιοποιεί την πίστη και την κουλτούρα μου και πέθανα προστατεύοντας το δικαίωμά του να το πράττει» σχολίασε στο Twitter o δημοσιογράφος Dyab Abou Jahjah, προκαλώντας χιλιάδες επιδοκιμαστικά, αλλά και αρνητικά σχόλια («Το Charlie Hebdo γελοιοποιούσε το Ισλαμικό Κράτος όχι την πίστη και την κουλτούρα σου εκτός αν νομίζεις ότι είναι το ίδιο πράγμα» τού απάντησε ένας άλλος χρήστης στο Twitter.

Σχόλια
Μέχρι 300 χαρακτήρες
*Όνομα *Email
*Πόλη Χώρα
*Γράψε ότι βλέπεις πιο κάτω
*Υποχρεωτικά Πεδία
ΚΟΣΜΟΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ
Εξαφανίστηκε για 24 ώρες ο Γιώργος Δώνης
Μάρτιος 29, 2017 18:00
Σχολιάστε
Δεν σχετίζεται με τρομοκρατικό κτύπημα το περιστατικό στο Καπιτώλειο (Vid)
Μάρτιος 29, 2017 17:09
Σχολιάστε   Video
Έβγαζαν selfie σε αεροδρόμιο και χτυπήθηκαν από αεροπλάνο (pics)
Μάρτιος 29, 2017 15:09
Σχολιάστε
Φρίκη! 41χρονος Κύπριος κατασπαράχτηκε από το σκυλί του
Μάρτιος 29, 2017 14:52
Σχολιάστε
Αεροσκάφος έπιασε φωτιά (vid.)
Μάρτιος 29, 2017 14:42
Σχολιάστε   Video
Reuters: Κλείδωσε η συμφωνία Ελλάδας – Δανειστών
Μάρτιος 29, 2017 13:24
Σχολιάστε
Health
ΚΡΙΤΙΚΗ ΕΣΤΙΑΤΟΡΙΩΝ
Η ταινία που θα σε κάνει να λατρέψεις την γυμναστική! (Pic-Vid)
Από τη στιγμή που γεννιέσαι και για ολόκληρη τη ζωή σου, η καθημερινότητά σου ...
Μάρτιος 28, 2017 15:05
CINEMA
Χριστούγεννα... όλο και κάποια πρεμιέρα παίζει!
CINEAGENDA: K Cineplex Nicosia (17/12-24/12)
Δεκέμβριος 22, 2015 17:20
100.000 αναγνώστες περιμένουν την αγγελία σας
ΘΕΣΕΙΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ
Πατήστε εδώ για να καταχωρήσετε την αγγελία σας
Παράξενα
Κατάφερε να πάρει δίπλωμα οδήγησης μετά από 25 χρόνια.. (Pics)
29.03.2017 | 21:18
Κοινωνία
Τι ψάχνουν στην Λεμεσό (vid)
29.03.2017 | 21:00
Celebrities
Ντάνος-Κολιδά: Κρυφό ειδύλλιο για τα φαβορί του Survivor
29.03.2017 | 20:59
Παράξενα
20 ζώα με σύνδρομο Down που θα λατρέψεις! (Pic)
29.03.2017 | 20:23
Κοινωνία
Ενδιαφέρον για την αποκρατικοποίηση της Cyta, εκφράζει η EBRD
29.03.2017 | 20:03
Η ανακοίνωση του σταθμού
Σταματάει προσωρινά το «Survivor»
29.03.2017 | 09:30
Ο ποδοσφαιριστής της Ομόνοιας ξεκαθάρισε το τοπίο
Η νέα ανακοίνωση του «διαρροέα» του «Survivor»
29.03.2017 | 11:56
Αντζελίνα Τζολί τέλος
Αυτή είναι η νέα Λάρα Κροφτ
29.03.2017 | 08:32
Καταβεβλημένος ο ηθοποιός
''Άνιση η μάχη'' που δίνει ο Στάθης Ψάλτης
29.03.2017 | 09:09
Τι αποκάλυψε η Σόφη Πασχάλη
Τελικά κάνουν σεξ στο Survivor; (Vid)
29.03.2017 | 19:17
Εκτός εαυτού ο «τρελός Κύπριος»
29.03.2017 | 12:29
Ντάνος-Κολιδά: Κρυφό ειδύλλιο για τα φαβορί του Survivor
29.03.2017 | 20:59
Τελικά κάνουν σεξ στο Survivor; (Vid)
29.03.2017 | 19:17
Κατάφερε να πάρει δίπλωμα οδήγησης μετά από 25 χρόνια.. (Pics)
29.03.2017 | 21:18
Τα χαρακτηριστικά ενός σεξομανή
29.03.2017 | 14:56
20 ζώα με σύνδρομο Down που θα λατρέψεις! (Pic)
29.03.2017 | 20:23
Νέα Lifestyle Απόψεις Celebrities Παράξενα 24News TV